W jakim celu przeprowadzane są badania z zakresu medycyny pracy?

W Polsce przed zatrudnieniem pracownika na różnych stanowiskach, wymagane jest posiadanie aktualnych badań z medycyny pracy. Najczęściej muszą one być powtarzane okresowo co kilka lat. Lekarz, który ma do tego uprawnienia ma za zadanie ocenić, czy dana osoba posiada predyspozycje i możliwości do pracy na danym stanowisku. Dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego z badania można dokonać zatrudnienia. Niestety odchylenia od normy mogą stanowić przeszkodę w podpisaniu umowy o pracę. Bardzo ważne jest to aby badania zostały wykonane rzetelnie, ponieważ w przypadku zatrudnienia osób z różnymi przypadłościami, może się okazać, że praca na danym stanowisku nie jest bezpieczna. Dotyczy to szczególnie stanowisk, gdzie są wymagane badania psychologiczne, albo warunki pracy są szkodliwe.

Jakie badania mogą być wymagane do pracy?

W zależności od stanowiska, przekrój możliwych badań jest całkiem spory. Mogą być wymagane badania psychologiczne, jak i lekarskie – lekarza medycyny pracy czy od takich specjalistów, jak np. okulista, psychiatra, laryngolog itd. W grę wchodzą także badania sanitarno-epidemiologiczne. Dobrze w tym względzie jest zapoznać się szczegółowo z informacjami zawartymi na poniższej witrynie http://diagnozis.opole.pl/lekarz-medycyny-pracy/.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "W jakim celu przeprowadzane są badania z zakresu medycyny pracy?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


14 − 1 =