Modelarstwo krok po kroku

Sklejanie modeli to znakomite hobby, które w kreatywny sposób zapewni nam wolny czas rozrywką. Jak się do niego zabrać, jeśli nigdy nie mieliśmy styczności z klejeniem modeli? Oto krótki poradnik jak sklejać – krok po kroku.

 1. Wybór modelu
  Cała zabawa zaczyna się od wyboru modelu. Na początek najlepiej jest wybrać coś, co ma mało części. Mogą to być proste modele samolotów np. popularny Messerschmitt Bf 109 w skali 1:72. Aczkolwiek na początek łatwiejsze mogą być nieco większe modele do sklejania w skali 1:48 czy 1:35. Grunt to wybrać coś, co nam się podoba bądź interesuje.

 2. Reszta akcesoriów
  Do sklejania będziemy potrzebowali również farbek, które dobieramy, analizując opis wybranego modelu. Należy zaopatrzyć się też w małe pędzelki, obcążki modelarskie, klej i dobrze jest posiadać pilniki i papier ścierny do obróbki części. Pęseta przyda się do dokładniejszego dopasowania.

 3. Wycinanie i klejenie
  Wycinany przy użyciu obcążków części z wypraski, niedoskonałości staramy się oszlifować. Posiłkując się instrukcją, należy sklejać części ze sobą. Najważniejsza jest zasada: „trzy razy przymierz – raz przyklej!”.

 4. Malowanie i kalkomania
  Jeśli nasz model jest już sklejony, to możemy przystąpić do malowania. Najlepiej jest używać farbek lepszych firm, aby mieć pewność co do ich jakości. Po pomalowaniu możemy przystąpić do nałożenia kalkomanii.

 5. Podziwianie i satysfakcja
  Ostatni etap to podziwianie skończonego modelu. Można go zabezpieczyć czymś na później np. lakierem, aby dłużej przetrwał w jak najlepszym stanie. To też etap, w którym rozgląda się za kolejnym modelem do sklejania…

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Modelarstwo krok po kroku"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


19 + 8 =