Uprawa roślin wewnątrz pomieszczeń wiąże się niestety z koniecznością stosowania sztucznego oświetlenia. Dzięki temu hodowcy mogą się cieszyć owocami i warzywami przez okrągły rok, a nie tylko w okresie wiosennym czy letnim. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów oświetlenia przeznaczonego do wnętrz budynków, ale niewiele z nich nadaje się stricte do uprawy roślin. Z tego względu warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi lamp dedykowanych rolnictwu.
W rolnictwie i ogrodnictwie najczęściej wykorzystywana jest tzw. lampa hps. Jest to wysokoprężna (wysokociśnieniowa) lampa sodowa, zawdzięczająca swoją popularność niewielkim rozmiarom żarówki, a jednocześnie jej wysokiej mocy, która pozwala na oświetlenie ogromnego obszaru.
Najpowszechniej stosuje się egzemplarze o mocy 250, 400 albo 600W, chociaż na rynku są też dostępne żarówki nawet 1000 watowe. Przyjęło się, że do oświetlenia 1m2 potrzeba 600W – zagwarantuje to odpowiedni wzrost upraw. HPS-y emitują czerwone światło o paśmie ok. 2100 do 2300K, dlatego idealnie nadają się zwłaszcza do roślin w fazie kwitnienia oraz owocowania. Lampy tego typu są skuteczne ze względu na to, że zapewniają praktycznie cały zakres światła. Oferuje je min. Elektrogrow.
Drugim rodzajem oświetlenia wykorzystywanego w rolnictwie są lampy HM (metahalogenowe), które mają za zadanie rozsyłać światło biało niebieskie o barwie przekraczającej 4000K. Z tego powodu są stosowane głównie w fazie ukorzeniania i wzrostu roślin. Warto dodać, że doświadczeni hodowcy często używają oddzielnych źródeł światła na wzrost i kwitnienie – przede wszystkim po to, aby zebrać maksymalną ilość plonów.