Na czym polega leasing?

Jednym z podstawowych sprzętów, niezbędnych w firmie, jest samochód. Niestety przedsiębiorca nie zawsze może pozwolić sobie na taki zakup, gdyż np. nie posiada odpowiedniej ilości gotówki i nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu. Wówczas świetnym rozwiązaniem dla niego może być leasing. Jest to połączenie kredytu i wynajmu.

Polega on na udostępnieniu pojazdu przez firmę leasingową klientowi, który w zamian zobowiązuje się do opłacania co miesiąc ustalonej stawki. Dzięki temu dana osoba może użytkować pojazd, nie będąc jej właścicielem. W przypadku firm rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne ze względu na możliwość zaliczenia raty do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto podkreślić, że co prawda najczęściej w danej opcji brane są głównie samochody, jednak obecnie istnieje możliwość dobrania np. mebli biurowych czy sprzętu komputerowego. Natomiast po upłynięciu, wyznaczonego w umowie terminu leasingu istnieje możliwość wykupu za obniżoną cenę danego sprzętu.

Rozwiązanie nie tylko dla firm

Chociaż korzystają z niego zazwyczaj osoby, prowadzące działalność gospodarczą to nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla nich. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać również osoby prywatne, w których przypadku również może się to opłacać. W przypadku leasingu wymagana jest mniejsza zdolność finansowa niż w przypadku kredytu.

Bez względu na to, czy prowadzimy firmę czy jesteśmy osobą prywatną, warto najpierw sprawdzić, czy konkretnie w naszej sytuacji leasing będzie opcją bardziej opłacalną niż np. kredyt. W tym celu niezbędnym narzędziem będzie kalkulator leasingowy, który nie tylko odpowie na pytanie, czy jest on rozwiązaniem najbardziej opłacalnym, ale również wskaże najlepszą jego formę – bez wykupu czy dużym wykupem.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Na czym polega leasing?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


pięć × pięć =