Jak walczyć ze swoim zadłużeniem?

Według oficjalnych danych z zeszłego roku niemal 1,8 miliona naszych rodaków jest zadłużonych. Jakby tego było mało, wielu z nich posiada więcej niż jeden dług – łącznie jest to ponad 3 mln. Całkowita wartość należności wynosi zaś nawet 25 miliardów złotych, co jest kwotą niebagatelną. Jeśli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji i zalegamy ze zwrotem pieniędzy wierzycielom, może nam pomóc profesjonalna kancelaria oddłużeniowa. Pozostałe skuteczne metody zostaną wymienione poniżej. 

Nie bój się mówić o swoich problemach

Osoby mające problem ze spłatą długów w pierwszej kolejności powinny zweryfikować zasadność wszystkich należności, prosząc wierzycieli o odpowiednie dokumenty poświadczające zadłużenie. Warto również dowiedzieć się, czy dług nie uległ przedawnieniu – w przypadku zwykłego mandatu jest to rok, natomiast roszczeń stwierdzonych przez sąd aż 10 lat. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej wskutek postępowania sądowego wykazującego, że jesteśmy niewypłacalni. W ten sposób dług zostaje zlikwidowany w całości albo w jakiejś części. Jest to jednak ostateczność, gdyż wiąże się z utratą praw do majątku. Jeśli interesuje nas szybka upadłość konsumencka konin jest miastem, w którym bez trudu znajdziemy firmę oferującą pomoc w przeprowadzeniu przez cały ten proces. Inne sposoby na walkę z zadłużeniem to m.in.:

  • zawarcie ugody sądowej z wierzycielami, co uprawnia ich do egzekucji komorniczej
  • ustalenie z firmą ścigającą zadłużenie dogodnych warunków spłaty należności
  • skonsolidowanie wszystkich długów, polegające na ich połączeniu w jeden, spłacany na zupełnie nowych i bardziej dla nas dogodnych warunkach (niższe oprocentowanie, dłuższy czas itp.)
  • wyjazd do innego kraju i poddanie się spłacie zadłużenia na jego terytorium (na tamtejszych prawach)

poproszenie firmy windykacyjnej o umorzenie całości lub części odsetek powstałych wskutek opóźnienia w spłacie

 

 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak walczyć ze swoim zadłużeniem?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


cztery + pięć =