Co jest potrzebne do zorganizowania czyjegoś pogrzebu?

Co jest potrzebne do zorganizowania czyjegoś pogrzebu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiadomość o śmierci bliskiej osoby zawsze spada na nas niespodziewanie. Często nie wiemy co powinniśmy najpierw zrobić, do kogo się zwrócić w pierwszej kolejności, jakich dokumentów potrzebujemy. 

Formalności związane z pogrzebem

W zależności od miejsca, w którym nastąpił zgon, będzie się różniło postępowanie. Jeśli śmierć miała miejsce w domu, należy wezwać lekarza pierwszego kontaktu lub pogotowie. Mamy na to 72 godziny (24 godziny w przypadku choroby zakaźnej). Po stwierdzeniu zgonu lekarz musi wystawić kartę zgonu. W przypadku śmierci w szpitalu również otrzymuje się kartę zgonu wystawioną przez lekarza prowadzącego, która jest podstawą do wystawienia aktu zgonu. Zwykle jest ona wydawana przez administrację szpitala. Z tą kartą należy się udać do urzędu stanu cywilnego po odbiór aktu zgonu oraz odpisu. Jeden z odpisów należy następnie przekazać administracji cmentarza.

Jeżeli zgon nastąpił poza domem lub z przyczyn nienaturalnych (wypadek, podejrzenie przestępstwa, samobójstwo), należy przeprowadzić sekcję zwłok w zakładzie medycyny sądowej. Rodzina musi zwrócić się następnie do prokuratury o wydanie ciała. Po dokonaniu sekcji lub w przypadku odstąpienia od niej, prokurator wydaje dokument, który zezwala na odbiór ciała oraz pochówek. 

Śmierć za granicą wiąże się z przetransportowaniem ciała zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zgodę na transport wydaje polski konsulat. 

Posiadając kartę zgonu można się już kontaktować z zakładem pogrzebowym, który zatroszczy się o pozostałe formalności i poinformuje o kolejnych krokach.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Zakład pogrzebowy taki jak ze strony https://www.kulmapogrzeby.pl/ jest instytucją, która zawsze pomoże w organizacji pogrzebu i poinformuje o wymaganych dokumentach.

Potrzebne będą:

– dowód osobisty, 

– dowód osobisty lub paszport osoby zmarłej,

– akt zgonu,

– dokument potwierdzający ubezpieczenie (zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja emeryta lub rencisty).

Powyższe dokumenty będą również podstawą do wypłacenia zasiłku pogrzebowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*