Z jakich elementów składa się żaglówka?

Żeglarze pochłonięci swoją pasją nie zawsze w pełni zdają sobie sprawę z tego, jak tak naprawdę zbudowana jest ich żaglówka. O kadłubie z pewnością słyszeli wszyscy, ale oprócz tak podstawowego elementu budowy jachtu żaglowego, występuje jeszcze co najmniej piętnaście części wchodzących w jego skład konstrukcyjny. W samym zaś kadłubie również wyróżnia się kilkanaście tworzących go jednostek, jak na przykład: dziób, burta prawa i lewa, czy też kokpit. Z jakich zatem jeszcze innych elementów składa się żaglówka?

Budowa masztu żaglówki

Ważną rolę w budowie żaglówki spełnia oczywiście maszt, a więc pionowy drzewiec, który podtrzymuje jej żagle i jest odpowiedzialny za przenoszenie siły aerodynamicznej na kadłub. Wierzchołek masztu to tak zwany top, którego nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Koniec masztu, czyli pięta, opiera się o pokład jednostki. Do masztu przytwierdzane są żagle. W tym celu wykorzystuje się na przykład cybanty. Są to obejmy zaciskowe wykonane ze stali, zawsze skutecznie spełniające swoje zadanie.

Mocowanie żagla do masztu

Ważną umiejętnością jest mocowanie żagla do masztu. Bez tej czynności nie można bowiem wyruszyć w rejs. Istnieje kilka sposobów na wykonanie tego obowiązku. Należy tu także rozróżnić pojęcie grotu. Jest to większy z żagli, którego lik przedni mocowany jest do masztu za pomocą, między innymi pełzaczy lub ślizgaczy, albo też specjalistycznych pierścieni. Pomocne w całym procesie montażu żagli mogą być także wpusty pryzmatyczne. Na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/wpusty-pryzmatyczne/222 znajduje się ciekawa oferta różnego rodzaju tych złączy w atrakcyjnych cenach.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Z jakich elementów składa się żaglówka?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


4 × dwa =