Współczesne lornetki i ich funkcje

Większości z nas lornetka kojarzy się z starodawnym, dużym przyrządem optycznym, gdzie regulacja ostrości odbywa się za pomocą ręcznie ustawianych, obrotowych pierścieni. Natomiast moc zbliżenia uzyskuje się poprzez zmianę filtrów, które wkręca się na koniec elementów teleskopowych. Dziś to już przeszłość, nie musimy przejmować się żadnymi takimi rzeczami. Dowiedzmy się jakie funkcje mają współczesne lornetki.

Automatyczne ustawianie ostrości

Wybierając lornetkę elektroniczną, uzyskujemy dostęp do mnóstwa bardzo wygodnych funkcji. Pierwszą z nich jest tzw. autofokus, czyli ustawianie ostrości poprzez automat. Nie musimy obracać żadnymi elementami, od razu po wycelowaniu w określone miejsce uzyskujemy pełną ostrość. Jest to niezmiernie ważne dla myśliwych, którzy za pomocą tego typu przyrządów obserwują dziką zwierzynę. Trzeba jednak zauważyć, że optyka myśliwska jest o wiele bardziej zaawansowana niż w przypadku standardowych rozwiązań. Charakteryzuje się natychmiastowym działaniem i praktycznie nie zdarzają się jej błędne ustawienia.

Stabilizacja obrazu

W przypadku bardzo dużego powiększenia, rzędu kilkunastu bądź kilkudziesięciu razy, jest bardzo trudno utrzymać skupienie na jednym obiekcie. Na szczęście dzięki wykorzystaniu stabilizacji obrazu, podobnie jak ma to miejsce w kamerach czy aparatach cyfrowych, można to osiągnąć bez ustawiania przyrządu na statywie lub postumencie. Jest to jedna z bardzo istotnych funkcji, jaką mają lornetki myśliwskie, które dodatkowo wykorzystywane są do obserwowania obiektów, które mogą być w ciągłym ruchu.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Współczesne lornetki i ich funkcje"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


czternaście + 7 =