Skrętki UTP – wszędzie wokół nas, a wiemy tylko, że są od Internetu

Skrętki UTP – wszędzie wokół nas, a wiemy tylko, że są od Internetu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kable UTP są najczęściej wykorzystywane do łączenia komputerów z przełącznikami i routerami w sieciach LAN. Są one również używane jako kable krosowe między urządzeniami na tym samym przełączniku lub routerze.

Może powiedzmy coś bardziej szczegółowo

Kable UTP (Unshielded Twisted Pair) to nieekranowana skrętka stosowana w instalacjach pionowych i poziomych. Składają się one z dwóch izolowanych przewodów skręconych ze sobą w celu zmniejszenia zakłóceń. Popularnym typem skrętki utp jest kabel kategorii 5e, który składa się z czterech skręconych par wewnątrz pojedynczego płaszcza.

Skrętki utp są najczęściej wykorzystywane do łączenia komputerów z przełącznikami i routerami w sieciach LAN. Są one również używane jako kable krosowe między urządzeniami na tym samym przełączniku lub routerze.

Najwcześniejsze skrętki utp nosiły nazwę kabli Ethernet kategorii 3 (Cat 3) i były przeznaczone do stosowania w sieciach Ethernet o przepustowości 10 megabitów na sekundę (10 Mbit/s). Obecnie kable Cat 5e i Cat 6 są najczęściej stosowanymi typami kabli UTP w sieciach Ethernet; obsługują one prędkości do 10 Gbit/s na krótkich dystansach.

Kategorii jest tyle, że głowa zaboli

Istnieje kilka rodzajów kabli UTP, w tym wspomniany wcześniej Cat5e (kategoria 5 ulepszona), Cat6a (kategoria 6 zaawansowana), Cat7a (kategoria 7 zaawansowana), Cat7e (kategoria 7E ulepszona) i Cat8e (kategoria 8 ulepszona). Przewód CAT5e nie jest zgodny ze standardami Gigabit Ethernet i nie powinien być używany do prędkości powyżej 100 megabitów na sekundę. CAT6a obsługuje prędkości Gigabit Ethernet do 10 gigabitów na sekundę; CAT7a obsługuje 100 gigabitów na sekundę, to już blisko 1/10 terabajta na sekundę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*