Szambo betonowe czy plastikowe – które wybrać?

Obecnie jednym z podstawowych sposobów na efektywne odprowadzanie nieczystości z domu jest posiadanie bezodpływowego zbiornika pełniącego rolę szamba. Sprawdza się on głównie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia obiektu mieszkalnego do standardowej sieci kanalizacyjnej. Stanowi również świetne rozwiązanie dla wszystkich osób stawiających na pierwszym miejscu aspekty ekologiczne. Na rynku są dostępne zarówno modele betonowe, jak i plastikowe – zostaną one pokrótce opisane w dalszej części artykułu.

Zwróćmy uwagę zwłaszcza na trwałość materiału

Szamba plastikowe produkowane są z różnych tworzyw sztucznych, ale najczęściej z polietylenu charakteryzującego się dużą gęstością. Umieszcza się je pod powierzchnią gruntu, co nie stanowi problemu, ponieważ są wyjątkowo lekkie, a tym samym łatwe w montażu. Jednocześnie ich niska waga powoduje niestety, że wykazują się sporą podatnością na wypłukanie przez wody gruntowe. Z tego względu wymagają zawsze zakotwiczenia do płyty żelbetowej. Pozostałe wady to umiarkowana odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także stosunkowo wysoka cena (za przeciętny model o pojemności 10-12 m3 trzeba zapłacić nawet 6000 zł). Dlatego też w większości przypadków znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na szambo betonowe.

Wyróżnia się ono przede wszystkim ponadprzeciętną wytrzymałością, ponieważ jest wytwarzane z betonu klasy B25 bądź B40 i substancji uszlachetniających, a dodatkowo posiada mocne zbrojenie w postaci prętów stalowych. Taki zbiornik może być zamontowany zarówno na przydomowej działce, jak i pod parkingiem czy drogą wjazdową na posesję. W przeciwieństwie do wersji plastikowej mamy tutaj bowiem do czynienia z ogromnym ciężarem, w związku z czym ryzyko wypchnięcia na powierzchnię w zasadzie nie istnieje. Inne istotne zalety to optymalna szczelność, ponadprzeciętna solidność (gwarancja użytkowania przez wiele lat) oraz atrakcyjna cena (model 12 m3 kosztuje około 2500 zł). Jeśli pragniemy zaopatrzyć się w wysokiej jakości szambo betonowe, to koniecznie zapoznajmy się z ofertą tej firmy: http://szamba-betonowe-360.pl.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Szambo betonowe czy plastikowe – które wybrać?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


5 × 5 =