W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada nieustanny i szeroki dostęp do informacji. Pochodzą z całego świata i z takich źródeł, jak między innymi: Internet, czasopisma, radio czy telewizja. O wielu rzeczach dowiadujemy się prowadząc rozmowy z przyjaciółmi, rodziną oraz z osobami, z którymi nie łączy nas większa zażyłość. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i podchodzić do uzyskiwanych wiadomości z pewnym dystansem. Nie wszystkie są bowiem rzetelne.
Coraz bardziej powszechne stają się fake newsy. Co kryje się pod tą nazwą? Najprościej rzecz ujmując, są to fałszywe informacje, które najczęściej posiadają sensacyjny charakter i są z rozmysłem publikowane przez media aby dzięki nim osiągać korzyści finansowe lub polityczne. W codziennym natłoku doniesień prasowych i telewizyjnych można stracić rachubę i zwątpić w to, co jest prawdą, a co wymysłem przedstawicieli środków masowego przekazu. Kluczowe jest więc weryfikowanie poszczególnych wiadomości. Jak to zrobić?
Bardzo istotne jest to, by daną informację sprawdzić w kilku niezależnych źródłach. Mogą to być rozmaite serwisy Internetowe, lub dwa odmienne czasopisma. Jeśli dana informacja istnieje tylko w jednym miejscu, to znak, że niekoniecznie znajduje ona odzwierciedlenie w rzeczywistości. Znakomitym pomysłem jest korzystanie ze stron Internetowych, na których znajdują się publikacje z wielu sfer życia. Dobrym przykładem jest strona http://gazetaplus.pl/. Drążenie i poszukiwanie rzetelnych doniesień jest nieco czasochłonne jednak skutkuje sukcesem i przynosi wiele korzyści. Największą z nich jest pewność, że konkretne doniesienie to fakt, lub zwykłe kłamstwo.