Jak działają domowe pompy ciepła?

Pompy ciepła są wciąż mało popularne w naszym kraju i zupełnie niedoceniane. A szkoda, bo to rozwiązanie przyjazne środowisku, a do tego są bardzo ekonomiczne. Jedynym warunkiem jest poprawne wykonanie instalacji. W tym zakresie warto zaufać specjalistom, a można ich znaleźć chociażby na stronie http://www.hmi.info.pl

Skąd pompa bierze ciepło, czyli zasada działania

Działanie pompy ciepła opiera się na zjawisku parowania i skraplania. Parowanie związane jest z pobieraniem ciepła z otoczenia, a skraplanie z jego oddawaniem. Istotna jest też różnica ciśnienia. Podczas pracy sprężarki powstaje niskie ciśnienie, dzięki któremu czynnik chłodniczy paruje, pobierając ciepło z otoczenia. Jako gaz jest przepompowywany do skraplacza, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia czynnik zamienia się w ciecz, oddając ciepło. Kluczowym elementem pompy ciepła jest jednak nie skraplacz, parownik, sprężarka czy zwężka, ale odnawialne i niezawodne źródło ciepła. Źródłem tym może być powietrze, woda, a nawet grunt. Warto pamiętać, że każda pompa ciepła jest dwukierunkowa, co oznacza, że można odwrócić obieg, zamieniając ogrzewanie na chłodzenie, co czyni z niej urządzenie wielofunkcyjne.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak działają domowe pompy ciepła?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


5 × pięć =