Sprawdzanie informacji sposobem na fake newsy

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada nieustanny i szeroki dostęp do informacji. Pochodzą z całego świata i z takich źródeł, jak między innymi: Internet, czasopisma, radio czy telewizja. O wielu rzeczach dowiadujemy się prowadząc rozmowy z przyjaciółmi, rodziną oraz z osobami, z którymi nie łączy nas większa zażyłość. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i podchodzić do uzyskiwanych wiadomości z pewnym dystansem. Nie wszystkie są bowiem rzetelne.

W pogoni za sensacją

Coraz bardziej powszechne stają się fake newsy. Co kryje się pod tą nazwą? Najprościej rzecz ujmując, są to fałszywe informacje, które najczęściej posiadają sensacyjny charakter i są z rozmysłem publikowane przez media aby dzięki nim osiągać korzyści finansowe lub polityczne. W codziennym natłoku doniesień prasowych i telewizyjnych można stracić rachubę i zwątpić w to, co jest prawdą, a co wymysłem przedstawicieli środków masowego przekazu. Kluczowe jest więc weryfikowanie poszczególnych wiadomości. Jak to zrobić?

Czerpać z wielu źródeł

Bardzo istotne jest to, by daną informację sprawdzić w kilku niezależnych źródłach. Mogą to być rozmaite serwisy Internetowe, lub dwa odmienne czasopisma. Jeśli dana informacja istnieje tylko w jednym miejscu, to znak, że niekoniecznie znajduje ona odzwierciedlenie w rzeczywistości. Znakomitym pomysłem jest korzystanie ze stron Internetowych, na których znajdują się publikacje z wielu sfer życia. Dobrym przykładem jest strona http://gazetaplus.pl/. Drążenie i poszukiwanie rzetelnych doniesień jest nieco czasochłonne jednak skutkuje sukcesem i przynosi wiele korzyści. Największą z nich jest pewność, że konkretne doniesienie to fakt, lub zwykłe kłamstwo.

 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Sprawdzanie informacji sposobem na fake newsy"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 × dwa =