Sposób działania paneli słonecznych

Sposób działania paneli słonecznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnich latach coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na źródła energii alternatywne dla tradycyjnych pieców na węgiel czy gaz. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Jednym z bardziej skutecznych, a przy tym ekologicznych rozwiązań są specjalne panele słoneczne, montowane na dachu budynku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza fotowoltanika w Katowicach, ponieważ w mieście tym funkcjonuje kilka uznanych firm zajmujących się sprzedażą stosunkowo tanich paneli.

Proste, ale niezwykle użyteczne konstrukcje

Powodem zastosowania paneli słonecznych jest nie tylko oszczędność, ale też chęć ochrony środowiska naturalnego – nie wydzielają one bowiem żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku pieców węglowych. Zasada działania tych konstrukcji jest niezbyt skomplikowana. Najpierw słońce nagrzewa specjalny absorber umieszczony w kolektorze, którego zadaniem jest pochłanianie promieni i przekształcanie ich w ciepło. Efektywność owego pochłaniania zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia – najlepiej spisują się modele selektywne, gdyż absorbują nawet 95% padającego na nie światła.

Bezpośrednio od samego absorbera nagrzewa się następnie tzw. czynnik grzewczy w postaci wody albo płynu (odpornego na zamarzanie), przepływający przez cały kolektor do zasobnika. Znajduje się w nim woda użytkowa, której zostaje przekazane ciepło. Na końcu schłodzony czynnik grzewczy powraca do kolektora. Największą wydajnością charakteryzują się panele zwrócone na południe.

Jeśli nasz dom leży w niekorzystnym pod tym względem miejscu, wówczas należy zastosować tzw. kolektory rurowe (zamiast płaskich), gdyż mają przeważnie większe dopuszczalne odchylenie od południa (kąt nachylenia absorbera jest w nich regulowany). Tego typu rozwiązanie posiada w swojej ofercie m.in. hurtownia elektryczna na Ursynowie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*