Łojotokowe zapalenie skóry – na czym polega i jak je leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry – na czym polega i jak je leczyć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która powoduje łuszczenie się skóry i podrażnienia. Występuje częściej u osób z tłustą skórą, ale może dotknąć każdego. Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechne u osób dorosłych z prawidłowym układem odpornościowym. Zwykle dotyka skóry głowy, twarzy, klatki piersiowej i tylnej części szyi. Wysypka jest zazwyczaj czerwona lub biała i łuszcząca się. Na skórze głowy mogą występować również żółte lub brązowe łuski.

Jaka jest przyczyna?

Przyczyna łojotokowego zapalenia skóry nie jest jasna. Wydaje się jednak, że jest ona związana z nadmierną aktywnością drożdży (grzybów) na skórze głowy lub twarzy. Ten grzyb powoduje stan zapalny, który prowadzi do objawów takich jak zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie.

Jak można je leczyć?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia łojotokowego zapalenia skóry jest połączenie szamponu leczniczego i maści. Produkty te można kupić bez recepty lub na receptę. Szampon pomaga usunąć drożdże, które powodują stan zapalny, natomiast maść zawiera steroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają swędzenie i zaczerwienienie. Produkty te znajdziesz na stronie https://www.sesderma.pl/kategorie/lojotokowe-zapalenie-skory.

Ciężkie przypadki mogą wymagać doustnych leków przeciwgrzybiczych. Jeśli stan jest ciężki i nie reaguje na leczenie, lekarz może przepisać inny rodzaj szamponu lub doustny steroid. W niektórych przypadkach może być również konieczne leczenie podstawowej przyczyny łojotokowego zapalenia skóry (takiej jak łuszczyca).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*