Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Używany w samochodach akumulator jest częścią eksploatacyjną, która z czasem się zużywa. Dodatkowo jest podatny na spadki temperatury, co wielu kierowców odczuwa podczas zimowych miesięcy. To właśnie wtedy bardzo często zmagają się oni z problemem uruchomienia samochodu. Konieczna jest wówczas wymiana akumulatora. Jak dokonać tego samodzielnie?

Jaka jest żywotność akumulatora w aucie?

Standardowy czas eksploatacji akumulatora szacuje się średnio na okres 5 lat. W przypadku, gdy posiadamy produkt najwyższej jakości może być on dłuższy, ale pod warunkiem, że kierowca będzie o niego odpowiednio dbał. Bardzo ważne jest jakiego akumulatora do samochodu użyliśmy. Musi on być dobrany zgodnie z zaleceniami wydanymi przez producenta pojazdu. Należy go również prawidłowo zamocować, czyścić klemy i obudowę oraz co najmniej dwa razy w roku ładować do pełna za pomocą prostownika. Jeżeli nie spełniamy powyższych wymagań, a dodatkowo doprowadzamy akumulator do silnego rozładowania, wówczas drastycznie skracamy jego żywotność.

Samodzielna wymiana akumulatora w samochodzie

Wymianę akumulatora musimy rozpocząć od wymontowania zużytej części. W tym celu należy postawić samochód na płaskiej nawierzchni z daleka od źródeł ognia. Następnie odłączamy akumulator poprzez odkręcenie zacisku z bieguna ujemnego, a później dodatniego. Po zdjęciu pozostałych zabezpieczeń wyjmujemy baterię. Jeżeli nie da się już go naładować, wówczas należy dokonać zakupu nowej części. Najlepiej zrobić to w specjalistycznym sklepie z akumulatorami, ponieważ zostanie nam tam dobrany odpowiedni model. Proces montowania rozpoczynamy od włożenia baterii oraz założenia i dokręcenia najpierw klemy dodatniej, a później ujemnej. Na samym końcu warto zabezpieczyć bieguny odpowiednim smarem.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak wymienić akumulator w samochodzie?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


piętnaście − jeden =