Używany w samochodach akumulator jest częścią eksploatacyjną, która z czasem się zużywa. Dodatkowo jest podatny na spadki temperatury, co wielu kierowców odczuwa podczas zimowych miesięcy. To właśnie wtedy bardzo często zmagają się oni z problemem uruchomienia samochodu. Konieczna jest wówczas wymiana akumulatora. Jak dokonać tego samodzielnie?
Standardowy czas eksploatacji akumulatora szacuje się średnio na okres 5 lat. W przypadku, gdy posiadamy produkt najwyższej jakości może być on dłuższy, ale pod warunkiem, że kierowca będzie o niego odpowiednio dbał. Bardzo ważne jest jakiego akumulatora do samochodu użyliśmy. Musi on być dobrany zgodnie z zaleceniami wydanymi przez producenta pojazdu. Należy go również prawidłowo zamocować, czyścić klemy i obudowę oraz co najmniej dwa razy w roku ładować do pełna za pomocą prostownika. Jeżeli nie spełniamy powyższych wymagań, a dodatkowo doprowadzamy akumulator do silnego rozładowania, wówczas drastycznie skracamy jego żywotność.
Wymianę akumulatora musimy rozpocząć od wymontowania zużytej części. W tym celu należy postawić samochód na płaskiej nawierzchni z daleka od źródeł ognia. Następnie odłączamy akumulator poprzez odkręcenie zacisku z bieguna ujemnego, a później dodatniego. Po zdjęciu pozostałych zabezpieczeń wyjmujemy baterię. Jeżeli nie da się już go naładować, wówczas należy dokonać zakupu nowej części. Najlepiej zrobić to w specjalistycznym sklepie z akumulatorami, ponieważ zostanie nam tam dobrany odpowiedni model. Proces montowania rozpoczynamy od włożenia baterii oraz założenia i dokręcenia najpierw klemy dodatniej, a później ujemnej. Na samym końcu warto zabezpieczyć bieguny odpowiednim smarem.