Jak wygląda proces kasacji samochodu?

Jak wygląda proces kasacji samochodu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy samochód ma jakiś nieokreślony czas przydatności do użytku. Zazwyczaj jego końcem jest poważny wypadek, który doprowadza do zniszczenia znacznej części pojazdu. Może to być też zwyczajna starość i wyeksploatowanie, które powoduje problemy z kluczowymi podzespołami, a także szybko rozwijającą się korozję. Zdarza się, że ze stacji kontroli pojazdów wracamy z tak długą listą części do wymiany, że zadajemy sobie ostatecznie pytanie o sens dalszego utrzymywania samochodu. Wtedy zazwyczaj ląduje on na złomowisku. Sprawdzamy co dzieje się z nim dalej.

Po oddaniu auta do skupu

Gdy odprowadzimy już nasz stary samochód do punktu złomowania lub skupu aut używanych, zostaje on formalnie wycofany z ruchu i nie ma już prawa dalszego poruszania się po drogach. Rozpoczyna się jego demontaż, polegający na odzyskiwaniu jak największej liczby części, które nadają się jeszcze do ponownego użytku. Punkty złomowania aut w Świebodzinie i wielu innych miejscowościach utrzymują się właśnie ze sprzedaży takich podzespołów na rynku wtórnym.

Przed umieszczeniem w zgniatarce

Pracownicy w następnej kolejności pozbywają się z auta płynów eksploatacyjnych, takich jak olej, ciecz w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy. Ostatecznie demontowany jest silnik i skrzynia biegów – jeżeli nadal nadają się do użytku, zostaną sprzedane na rynku wtórnym. Końcowym etapem jest usunięcie z wnętrza wszelkich tworzyw sztucznych, aż do momentu gdy z pojazdu zostanie goła karoseria. Ta trafia do zgniatarki, a następnie zostaje przetransportowana do pobliskiej huty stali, celem przetopienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*