Podgrzewanie wody w ogrzewaniu solarnym to dobry wybór, na tanie ogrzanie wody. Słońce dostarcza nam darmową energię, którą możemy wykorzystać, aby ocieplić nasze wnętrza. W okresie od kwietnia do października można zaspokoić potrzeby statystycznej rodziny związane z ogrzaniem wody w ok. 70%. Do wykorzystania w budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej kolektory płaskie – powietrzne lub cieczowe, jednak cieczowe mają zastosowanie w układach grzewczych. Czynnikiem roboczym w takim układzie jest woda, która po nagrzaniu w kolektorze przekazuje ciepło do wymiennika woda-woda.
Kolektory należy montować w miejscach o największym nasłonecznieniu – na dachu w jego południowej części, na odpowiednich wspornikach i pod odpowiednim kątem. Jeśli powierzchnia dachu na to nie pozwala, solary można zamontować na gruncie na stojakach lub na odpowiednio przygotowanej skarpie ziemnej.
Przy montażu kolektorów słonecznych szczególnie istotne jest, aby jak najdłużej pozyskiwać optymalny kąt padania promieni słonecznych -wówczas uzyskamy najwięcej energii (największy uzysk energii otrzymamy przy kącie padania 90 stopni). Ważne jest również, aby przy wyborze miejsca na montaż paneli nie padał cień (z drzew czy innych budynków).
Optymalnie, jeśli na kolektor promienie słoneczne padają przez sześć godzin pod kątem prostym, dlatego idealnym rozwiązaniem jest, jeśli kolektor podąża za ruchem słońca ustawiając się do niego prostopadle. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przy wyborze ustawienia kolektora zwraca się uwagę, w jakiej porze roku kolektor jest najbardziej efektywny i uwzględniając te wytyczne wybiera się optymalny kąt nachylenia.
Artykuł napisany we współpracy z Chlechowski – oferującego zbiorniki i podgrzewacze ze stali nierdzewnej.
Szukasz hydroforu do studni domowej? Sprawdź ofertę na stronie chlechowski.pl.