Formalności związane z założeniem firmy – co trzeba załatwić?

Formalności związane z założeniem firmy – co trzeba załatwić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aby założyć działalność gospodarczą, należy dopełnić szeregu formalności. Ilość tych ostatnich jest ściśle uzależniona od formy prawnej, która została wybrana. W Polsce najczęściej zakładane są jednoosobowe działalności gospodarcze. W tym tekście podpowiemy, co trzeba załatwić, aby móc założyć własną firmę.

Po pierwsze – wybór formy prawnej

Tak jak zostało wspomniane powyżej, ilość formalności jakie trzeba będzie załatwić w trakcie zakładania firmy oraz poziom ich trudności jest ściśle uzależniony od formy prawnej, jaką wybierzemy. Dla przypomnienia, może być to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka jawna czy spółka cywilna. Najprostszą do rejestracji i zarazem najczęściej wybieraną w naszym kraju formą prawną, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Po drugie – rejestracja działalności

Ponieważ jednoosobowa działalność gospodarcza jest tą najpopularniejszą, to właśnie na niej się skupimy w tym paragrafie. Aby móc w pełni legalnie prowadzić swoją firmę, koniecznym jest uzyskanie wpisu do CEIDG oraz numerów NIP i REGON. Należy pamiętać także o wyborze formy opodatkowania i dokonaniu wszelkich, niezbędnych zgłoszeń do ZUS i US. Aby mieć pewność, że formalności zostały dopięte na przysłowiowy, ostatni guzik, warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Docelowo i tak ciążyć będzie na nas obowiązek rozliczania się z urzędem. W związku z tym, poszukując kogoś, kto zatroszczy się o naszą księgowość Gorzów Wielkopolski jest miastem, gdzie znajdziemy wielu specjalistów w dziedzinie rachunkowości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*