Dom energooszczędny – nowy standard budownictwa

Energooszczędne domy są coraz częściej budowane i stają się z roku na rok bardziej powszechne. Kiedyś nie myślało się o takich posiadłościach, jednak nowe technologie umożliwiają już tego typu rozwiązania.

Jak nazwa wskazuje, jest to budynek, który pomoże zaoszczędzić pieniądze dzięki znacznie mniejszemu zużyciu energii elektrycznej. Co prawda, jego postawienie jest droższe, jednak jest to wieloletnia inwestycja, która z pewnością zwróci się z nawiązką.

Na czym polega energooszczędność domów?

Energooszczędne domy wykorzystują różne technologie, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Budowane są tak, aby ciepło nie uciekało przez ściany. Osiąga się to np. dzięki izolacji termicznej. Wykorzystują one także promienie słoneczne, co zmniejsza koszty ogrzewania.

Planując budowę takiego domu, trzeba przemyśleć każdy aspekt, ponieważ ma to wpływ na wydajność energii. Bardzo ważne jest odpowiednie usytuowanie okien względem słońca i dobre zaplanowanie pomieszczeń w budynku. Pokoje, takie jak salon, czy jadalnia, w których chcemy, aby nasłonecznienie było jak najlepsze, muszą znajdować się od strony południowej. Sypialnię i kuchnię najlepiej umieścić po wschodniej stronie, gdyż oświetlone będą one jedynie rano, a wieczorem okażą się chłodniejsze. Natomiast od strony północnej najlepiej umiejscowić łazienkę, pralnię lub schowek, gdyż miejsca te są zwykle źle nasłonecznione.

W energooszczędnych domach wykorzystuje się ciepło z gruntu oraz energię odnawialną. W takim budynku należy także montować specjalne okna, drzwi i inne urządzenia, aby prowadziły do zminimalizowania strat energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jednocześnie dbać o środowisko.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Dom energooszczędny – nowy standard budownictwa"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


4 × jeden =