Dlaczego obróbka fitosanitarna palet jest tak ważna?

Wiele osób, nawet pośród właścicieli firm transportowych, nigdy nie spotkało się z pojęciem obróbki fitosanitarnej palet. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, którzy nie mają do czynienia z transportem towarów poza obszar Unii Europejskiej. Dzieje się tak dlatego, że unijne prawo nie wymaga, żeby produkty przemieszczające się paletach wewnątrz granic unijnych były w jakiś specjalny sposób dezynfekowane. Inna sprawa, jeżeli transport ma dotrzeć gdzieś dalej.

Czym jest proces fumigacji?

Palety fumigowane to takie, które poddano przez okres co najmniej 30 minut działaniu temperatury 56 stopni Celsjusza bądź wyższej. Dzięki temu procesowi, z drewna znikają przetrwalniki bakterii oraz agrofagi kwarantannowe. Muszą one zostać poddane specjalnemu oznaczeniu o wyglądzie kłosa i literami IPPC od normy IPPC ISPM 15:2009, którą zaczynają wówczas spełniać.

Cały ten proces jest bardzo ważny, ponieważ wspomniane przetrwalniki chorób mogłyby w jakikolwiek sposób narazić odległe ekosystemy, które mogą występować w kraju, gdzie czeka odbiorca transportowanego towaru. Dzięki zastosowaniu procesu fumigacji zagrożenie jest minimalizowane, co pozwala na płynną wymianę handlową z państwami spoza UE, bez konieczności dokonywania dezynfekcji palet na granicy.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Dlaczego obróbka fitosanitarna palet jest tak ważna?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


18 − dziewięć =