Elektrostymulacja mięśni, w skrócie EMS (ang. electro muscle stimulation) to metoda wspomagania tradycyjnych treningów za pomocą stosowania impulsów elektrycznych aplikowanych poprzez specjalne elektrody do ciała trenującej osoby. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zakłada się specjalny strój (skafander), mający możliwość przesyłania dodatkowych, intensywniejszych niż przy normalnym wysiłku fizycznym sygnałów z mózgu do mięśni. EMS działa na 8 różnych kompleksów mięśniowych. Korzystanie z tego typu wspomagania jest całkowicie bezbolesne, Średnia częstotliwość prądu w skafandrze nie stymuluje układu nerwowego, dlatego jego praca nie powoduje dyskomfortu .
Warto pamiętać, że elektrostymulacja nie zastąpi w pełni ćwiczeń w klasycznej formie, ale może być dobrym jego uzupełnieniem. Dzieje się tak dlatego, że elektrody pobudzają mięśnie wybiórczo i podczas pracy danych partii inne pozostają w spoczynku. By równomiernie rozłożyć aktywizowanie całego ciała, niezbędna jest praca nad nim podczas typowego treningu. Należy również zaznaczyć, iż istnieją pewne przeciwskazania (zwłaszcza wśród osób chorych na miażdżycę, nadciśnienie, padaczkę będących w ciąży, oraz z wszczepionym rozrusznikiem serca) do korzystania z metody. Niemniej jednak stosowanie EMS przynosi wiele benefitów.
Dodatkowa stymulacja w postaci EMS pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, utratę kalorii i zbudowanie widocznych mięśni w znacznie krótszym czasie. Klasyczny trening trwający 90 minut możemy zastąpić maksymalnie 30-minutowym cyklem z użyciem skafandra. Rezultaty natomiast są identyczne. Ponadto traktując ciało prądem szybciej i łatwiej doprowadzić je do estetycznego wyglądu – pozbyć się cellulitu i kłopotliwych obwisłości. Efekty stosowania pojawiają się już po kilku pierwszych razach.
Elektrostymulacja pomoże poprawić wydolność organizmu, a także wzmocnić postawę i mięśnie otulające kręgosłup, co redukuje dolegliwości bólowe po treningu i w jego trakcie. Odciążone zostają również stawy. Sama stymulacja jest bezbolesna. EMS skutecznie ochroni mięśnie przed zanikiem i wspomaga trudną rehabilitację. Wspiera zatem osoby, które w naturalnych warunkach z dużym trudem podejmują aktywność.