Dbanie o ogród nie kończy się na roślinach

Piękny ogród to nie tylko zadbane rośliny. Równie ważna jest dbałość o układ przestrzenny, w tym staranne rozplanowanie nasadzeń. Stosowanie się do reguł profesjonalnego planowania terenów zielonych pozwoli nam na uzyskanie unikalnych, interesujących cech stylowych. Nie chodzi tu tylko o rozplanowanie terenu, ale także o dobór stylowych akcesoriów, takich jak meble, pawilony, drewniane lub kamienne ozdoby, lampy LED do ogrodu, latarnie i pochodnie, czy też dzieła sztuki dekoracyjnej (np. rzeźby i ceramika artystyczna).

Ogród angielski, francuski i japoński

Dodatki pozwalają na nadanie ogrodom określonych cech stylowych. Styl angielski w aranżacji terenów zielonych opiera się na wywołaniu wrażenia naturalności. Sprawdzą się więc wszystkie elementy naśladujące przyrodę, a więc oczka wodne, wodospady, mosty, groty, a nawet altany w formie wiejskich chat lub zamkowych ruin. Styl francuski wyróżnia się regularnością – przynależą do niego bogato zdobione ławki, fontanny, labirynty, rzeźby, a zwłaszcza geometrycznie formowane krzewy i żywopłoty. Konieczne wyróżniki japońskiej sztuki ogrodniczej to miniaturyzacja (np. słynne bonsai), subtelna elegancja i obecność wody. Charakterystyka stylowa opiera się także na odpowiedniej iluminacji. W stylu angielskim światło musi być ukryte.

Doskonale sprawdzą się tu oczka halogenowe i lampy wpuszczane – przy meblach i pawilonach ogrodowych zastosować można zestawy dopasowane do wyposażenia kuchennego, oferowane np. na https://www.tomix.pl/oswietlenie+kuchni.html. W stylu japońskim duże znaczenie mają orientalne latarnie, w stylu francuskim postawić możemy natomiast na silne i wyraziste oświetlenie w formie dekoracyjnych lamp.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Dbanie o ogród nie kończy się na roślinach"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


dwanaście − 10 =