Czym jest zasadniczo czujnik indukcyjny i dlaczego jest potrzebny?

Czym jest zasadniczo czujnik indukcyjny i dlaczego jest potrzebny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czujniki indukcyjne służą do wykrywania obecności obiektów metalowych. Są one powszechnie stosowane w maszynach przemysłowych do wykrywania przepływu materiału oraz do pomiaru pozycji, prędkości i przyspieszenia.

Czujnik? Pewnie zbliżeniowy

Najpopularniejszy czujnik indukcyjny to oczywiście czujnik zbliżeniowy, który wykrywa obiekt za pomocą zmian w polu elektromagnetycznym. Czujnik indukcyjny zbliżeniowy projektowane są z cewką i magnesem lub magnesem stałym. Kiedy obiekt przewodzący, taki jak masa metalu, wchodzi w obszar detekcji wokół cewki, zakłóca on pole magnetyczne wokół czujnika, co powoduje fluktuacje napięcia w obwodzie. Fluktuacje te są interpretowane przez wzmacniacz jako wskazanie, że coś znajduje się przed czujnikiem, co powoduje wygenerowanie sygnału wyjściowego.

Są już w zasadzie regułą przy konstruowaniu maszyn

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe mają wiele zastosowań, ponieważ mogą mierzyć odległość między dwoma obiektami i wykrywać wszelkie zakłócenia tej odległości spowodowane wejściem przeszkody w tę przestrzeń.

Dzięki temu nadają się do wykrywania ruchu w środowisku gazowym, takim jak powietrze; mogą być również używane do pomiaru zmian temperatury w obszarze ich działania, spowodowanych przez poruszające się prądy powietrza lub przez przepływające ciecze, lub gazy; mogą być również używane do wykrywania usterek, takich jak nieszczelności w systemach rurowych (np. rury gazowe) i przewodach elektrycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*