Cynowanie – na czym polega?

Cynowanie to niezwykle skuteczny sposób na zabezpieczenie metalowych powierzchni przed korozją, a także poprawę ich trwałości (co skutkuje wydłużeniem czasu eksploatacji). Jak sama nazwa wskazuje, w procesie tym stosuje się cynę, która odznacza się niską temperaturą topnienia i wyjątkowo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Wyróżniamy kilka metod cynowania, w tym natryskową, galwaniczną (tzw. osadzanie elektrolityczne), ogniową oraz kontaktową. Takie usługi oferuje wiele specjalistycznych firm. Na https://www.tegal.pl można znaleźć przykład jednej z nich. W niniejszym artykule zostanie pokrótce omówiony przebieg całego procesu i jego zalety.

Skuteczna ochrona metali przez uszkodzeniem i nie tylko

Cynowanie to proces, dzięki któremu bardzo wiele używanych na co dzień przedmiotów i konstrukcji zyskuje ponadprzeciętne właściwości. Najogólniej mówiąc, polega on na pokrywaniu metalowych powierzchni (zwłaszcza tych najbardziej wrażliwych, np. miedzianych, żeliwnych czy mosiężnych) warstwą cyny – plastycznego, srebrzystobiałego metalu. Z tego względu działanie to często określa się mianem pobielania albo bielenia. Celem jest nie tylko ochrona przed korozją czy pęknięciem, ale również naprawa niewielkich wgnieceń oraz odkształceń w konstrukcji, a ponadto zmniejszenie tarcia i poprawa lutowności poszczególnych elementów.

Cynowanie chemiczne jest stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. spożywczym, motoryzacyjnym, budowlanym, chłodniczym, elektrycznym czy teletechnicznym. O samym tym procesie można dowiedzieć się więcej na https://www.tegal.pl/technologie/cynowanie/chemiczne/. Za jego pomocą można zabezpieczyć zarówno drobne przedmioty (np. puszki z pożywieniem, sztućce, garnki lub obwody elektryczne), jak i niezwykle cenne, ogromne maszyny przemysłowe i rolnicze. Nie ma zatem w zasadzie żadnych ograniczeń co do wielkości cynowanego obiektu. 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Cynowanie – na czym polega?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


10 − trzy =