Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry może wydawać się niezwykle stresująca. Większość osób wstydzi się swoich problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Mimo że męczą nas nocne napady strachu, bezsenność, nerwowość lub depresja, obawiamy się poprosić o pomoc psychiatrę, a przecież jest on lekarzem zupełnie jak internista czy kardiolog.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychiatry?

Wizyta u psychiatry nie musi być taka straszna, wystarczy się do niej odpowiednio przygotować i wiedzieć, czego się po niej spodziewać. Najważniejszym punktem pierwszego spotkania z psychiatrą będzie niewątpliwie rozmowa. Musisz nauczyć się opowiadać o swoich problemach. Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy się one zaczęły, czy nie przydarzyła się w twoim życiu jakaś sytuacja, która szczególnie wpłynęła na twoje życie.Możesz oczekiwać także pytań związanych z twoim rodzinnym domem i relacjami z bliskimi. Pytania są zazwyczaj dostosowane odpowiednio do problemu, z którym się borykasz. Zdarza się, że w wywiadzie pojawią się także pytania o pracę lub życie osobiste. Nie zrażaj się nimi, mają one pomóc w rozwiązaniu problemu. Przed wizytą zastanów się czy chcesz umówić się na NFZ czy będzie to psychiatra prywatnie.

Jeżeli jednak strach lub wstyd przed spotkaniem z psychiatrą jest dla ciebie nie do opanowania spróbuj lżejszego kalibru. Jest przecież jeszcze psycholog. Wizyta u niego będzie przebiegała bardzo podobnie, ale może okazać się, że twoje problemy nie są tak poważne, byś musiał konsultować je z psychiatrą.

Artykuł napisany we współpracy z poradnią psychologiczną – In Altum.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u psychiatry?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 + dziesięć =