Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym aspektem zdrowego trybu życia, lecz musi być podparta odpowiednim żywieniem, bowiem są to elementy pozostające ze sobą w symbiozie. Jak będzie wyglądała optymalna dieta dla sportowca?
Poszczególne wymagania dostosowywane są często pod kątem uprawianej dyscypliny sportu, lecz panują pewne ogólne uzgodnienia, do których powinny się stosować wszystkie bardzo aktywne osoby. Spożywane jedzenie wpływa nie tylko na jakość przeprowadzanych treningów, ale również to jak organizm reaguje przed i po ćwiczeniach. Konieczne jest zatem zagwarantowanie odpowiedniego poziomu energii, ale też wartości potrzebnych do regeneracji oraz odpowiedniej budowy masy mięśniowej.
W porównaniu z normalną dietą dla osób mniej aktywnych, ta dla sportowców będzie bogatsza w węglowodany, które będą stanowić aż 60-70% przyjmowanych w ciągu dnia kalorii. Nieco mniejsze będą za to wartości pochodzące z produktów białkowych (około 10%) oraz tłuszczy (20-30%).
Węglowodany uważa się za kluczowe, ponieważ stanowią główne źródło energii dla mięśni. Ich nadmiar może jednak powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej. Z tego względu zachowywane są z reguły proporcje około 10 gramów tych związków na kilogram masy naszego ciała.
Sportowcy muszą też dbać o odpowiednią ilość makro- i mikroelementów. Przy regeneracji bardzo istotne jest żelazo (zawarte choćby w chudym mięsie i rybach), a do jego lepszego przyswajania niezbędna jest także witamina C, więc codzienny jadłospis musi być bogaty w warzywa. Samodzielne ustalenie diety i jej egzekwowanie jest czasochłonne oraz problematyczne, stąd wiele osób sięga po dopracowane menu jakie gwarantuje catering dietetyczny w Warszawie. Wreszcie podparciem nawyków żywieniowych musi być spożywanie dużych ilości wody, bowiem jej zbyt mały poziom w organizmie obniża wydajność układu mięśniowo-szkieletowego człowieka.