Jak należycie dbać o swój rower?

Jeśli chcemy się cieszyć rowerem dłużej, musimy odpowiednio o niego zadbać. Oto kilka najważniejszych punktów.

Czyszczenie

Wszystkie części roweru należy dokładnie oczyścić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zwłaszcza po przejażdżkach, które miały miejsce na terenach błotnistych. Nie wolno jednak przesadzać z wodą, gdyż może to spowodować, że akcesoria rowerowe mogą w przyszłości rdzewieć lub po prostu się zniszczyć. Tę czynność lepiej wykonywać za pomocą nasączonej gąbką wody niż używając myjki pod ciśnieniem. Z kolei odwrócenie pojazdu do góry nogami znacznie ułatwi i przyspieszy cały proces.

Oliwienie

Nie wystarczy tylko zadbać o odpowiednie smarowanie łańcucha. Równie ważne jest systematyczne powtarzanie rytuału z linkami hamulców oraz przerzutek. Wykonujemy to przy pomocy specjalnych smarów płynnych, które można zakupić w sklepach dedykowanych rowerom.

Pielęgnacja łańcucha

Łańcuch należy oczyszczać z ewentualnych zabrudzeń: smaru lub piachu oraz regularnie oliwić. Każdy łańcuch z czasem traci też na jakości, dlatego warto go wymieniać. Zbyt wyciągnięty mechanizm powoduje, że uszkadzają się zębatki. Te przednie, jak i tylne. W serwisie można wykonać przegląd takiego elementu lub trzymać się zasady, że nowy łańcuch montuje się po przejechaniu 2000km.

Przeglądy

Podobnie jak w samochodzie, warto zrobić przegląd roweru przynajmniej raz w roku. Można wtedy zweryfikować stan kół, klocków hamulcowych, łożyska itd. Szybsze zauważenie usterki wiąże się po prostu z niższymi kosztami ewentualnej naprawy. Niektóre z napraw można również wykonać na własną rękę, inne lepiej pozostawić specjalistom. Rowerowe inspiracje można znaleźć tutaj: https://www.sporti.pl/.

 

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak należycie dbać o swój rower?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 × 4 =