Budowa kominka – co trzeba kupić?

Planując budowę kominka z wkładem żeliwnym, możemy w szybki sposób ogrzać pomieszczenie bez konieczności wykonywania instalacji centralnego ogrzewania. Kupując wkład kominkowy, należy zwrócić uwagę na jego wagę oraz możliwość montaży nawiewu ciepłego powietrza.

Akcesoria do dystrybucji ciepłego powietrza

Wytworzone ciepło można transportować kanałami i ogrzewać pomieszczenia oddalone od kominka. Aby jednak taki układ był sprawny, musi być on wyposażony w wentylator wymuszający ruch ciepłego powietrza. W ten sposób szybko energia wytworzona przez spalany brykiet kominkowy jest zamieniana na ciepłe powietrze w nawiewie.

Wszystkie zakończenia powinny być wyposażone w kratki wentylacyjne a kanały rozprowadzające odpowiednio zaizolowane wełną mineralną przed stratami ciepła. Specjalne opały do kominka można nabyć m.in. na https://www.sambudrol.pl/sklep/.

Odpowiednia obudowa wkładu kominkowego

Obudowa oprócz dekoracji służy również do kumulacji ciepła. W ten sposób wkład przez długi czas ogrzewa pomieszczenie. Aby straty były jak najmniejsze, musi być używane dobrej jakości paliwo jak brykiet kominkowy. Konstrukcja, w którą wmontowany jest kominek, może być wykonana z cegły szamotowej i wykończona dowolną płytkę ceramiczną lub cegłą klinkierową.

Izolację termiczną stanowi wełna kominkowa z warstwą folii ochronnej. W ten sposób łatwo zabezpieczyć konstrukcję budynku przed działaniem wysokiej temperatury. Ścianki i zabudowy można wykonać z płyty gipsowej odpornej na temperatury. Przyspiesza to tempo prac i pozwala zmniejszyć wagę całej konstrukcji. W obrębie obudowy należy przewidzieć dopływ powietrza z zewnątrz budynku.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Budowa kominka – co trzeba kupić?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


5 + 6 =