Ale tak bez wianka świątecznego?! Nie do pomyślenia! Dlaczego tak ważny?

Ale tak bez wianka świątecznego?! Nie do pomyślenia! Dlaczego tak ważny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Świąteczne dekoracje nie byłyby kompletne bez wianka świątecznego, czy powszechnie znanej girlandy. I to nie tylko dlatego, że jest ona urokliwa, ale także dlatego, że ofiaruje domowi dotyk świątecznej magii.

Niegdyś symbol zwycięstwa

Przed wiekami jego rola nie ograniczała się wyłącznie do wianka świątecznego. Wianki od wieków były używane jako dekoracyjny sposób ozdabiania miejsc oraz nagradzania zwycięzców. Są one również namacalną formą pamięci, często noszoną na pogrzebach i innych specjalnych wydarzeniach.

Najwcześniejsze girlandy były wykonywane przez wiązanie małych gałęzi drewna razem w celu ich przenoszenia. Robiło tak wiele starożytnych kultur na całym świecie, w tym Egipcjanie i Rzymianie. Grecy używali wieńców z bluszczu i liści laurowych, aby ukoronować swoich sportowców podczas wydarzeń sportowych.

W czasach starożytnych wianki były używane jako symbole zwycięstwa i świętowania po zwycięskich bitwach lub wydarzeniach sportowych. Używano ich również w ceremoniach religijnych, takich jak te wykonywane przez kapłanów i kapłanki, którzy przewodniczyli świątyniom lub świętym miejscom.

Współcześnie wciąż kojarzone w sposób dziękczynny i chwalebny

Dzisiaj girlandy są nadal używane do tych celów, ale mogą być również noszone jako biżuteria lub dekoracje na wyjątkowe okazje. Zaadaptowały się w kulturze, modzie i jubilerstwie. Wykonywane są najróżniejsze bransolety charakteryzowane na wianki lub same w sobie noszone są one do delikatnych kreacji.

W kulturze trudno wyobrazić sobie święta bez stożkowej choinki oraz wianka świątecznego. Elementy te najszybciej uzmysławiają nam, że nadchodzi ten wyjątkowy coroczny okres.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*