Wnętrze niczym wiejska chata

Wraz z przesyceniem rynku nowoczesnymi wnętrzami wykonanymi na wysoki połysk w projektowaniu wnętrz pojawił się trend na powrót do natury. Rynkiem mieszkaniowym zawładnęły wnętrza skandynawskie i ogólnie rustykalne. Tym, co łączy oba te style, jest użyty materiał, jakim jest drewno. Jednak sposób jego obróbki jest dla tych stylów różny.

Styl rustykalny, czyli jaki?

Najbliżej wnętrz naturalnych jest styl rustykalny. Ten wywodzi się spod wiejskich strzech, ale obecnie jest chętnie przenoszony nawet do mieszkań w nowoczesnych apartamentowcach. Czym charakteryzuje się rustykalne wnętrze? Przede wszystkim takie wnętrze nasycone jest drewnem pod różnymi postaciami. Drewno to ma za zadanie ocieplić nieco surowe w wyrazie pomieszczenia, co nawiązuje do pochodzenia tego stylu. W wiejskich chatach panowała bieda, konstrukcja budynku wznoszona była z drewna, ściany zwykle były niewykończone, na wierzchu zostawała surowa cegła, lub były tylko pobielone. Elementy konstrukcyjne znajdujące się we wnętrzach nie były niczym obłożone. Aby zapewnić rodzinie wygodę, również we wnętrzach wykorzystywano podstawowy surowiec, jaki był dostępny dla każdego, czyli drewno. Takie drewno nie było dokładnie obrabiane czy heblowane nowoczesnymi technologiami, dlatego zachowywało swój pierwotny charakter. Brak chemicznych środków zabezpieczających pozwalał na jego łagodne starzenie się. Za wykończenie podłóg w takich wiejskich chatach służyły proste parkiety drewniane, często układane na samych tylko legarach.

Do współczesnych wnętrz rustykalnych przeniesiona została większość tej charakterystyki. Surowe ściany są doskonałym tłem dla konstrukcji drewnianej w postaci słupów lub belkowania. Często te elementy są dodane – nie stanowią autentycznej konstrukcji. Drewno występuje też w meblach, które zwykle są postarzane za pomocą procesów fizycznych lub stosowaniem środków chemicznych. W niektórych wnętrzach rustykalnych można znaleźć autentyczne meble drewniane spod wiejskich strzech. Drewno występuje również jako materiał wykończeniowy podłóg. Tutaj także używa się postarzanych klepek, jednak sposób układania parkietu jest już trochę bardziej fantazyjny. Częstym sposobem na ułożenie podłogi drewnianej w takich wnętrzach jest jodełka francuska. Dodaje ona klasy i uroku, ale jednocześnie wciąż wpisuje się w ten nurt. Mimo iż drewno występuje we wnętrzach rustykalnych w dużych ilościach, kolorach i pod różną postacią, to nie czujemy przesytu. Dzięki neutralnemu tłu wszystko do siebie pasuje.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Wnętrze niczym wiejska chata"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


18 − 3 =