W jaki sposób legalnie kontrolować pracowników?

Kontrola pracowników to bardzo ważny aspekt na terenie każdego zakładu pracy. W ten sposób można zadbać o to, aby pracownicy rzetelnie wykonywali swoje obowiązki służbowe i to właśnie im się podporządkowywali, gdy mają to robić. Oczywiście nie każda kontrola pracownicza jest legalna, dlatego trzeba wiedzieć o tym, jakie metody można stosować, aby nie odpowiadać za przekroczenie norm prawnych. Dobrym wyjściem z sytuacji może okazać się zainstalowanie monitoringu na terenie danego zakładu pracy, o czym warto poinformować pracowników, aby potem nikt do szefostwa nie miał pretensji, że jest nagrywany w trakcie pracy. Ważne jest jednak to, że kamer absolutnie nie można zakładać w toaletach, co jest prawnie zabronione i grożą za to poważne konsekwencje.

Ważne może być też kontrolowanie komputerów pracowniczych, poprzez monitoring komputerów. Można wtedy sprawdzić bezpieczeństwo przepływu danych, ale też poświęcony przez pracownika czas na pracę, porównując go z tym, który został poświęcony na zaspokajanie potrzeb rozrywkowych. Oczywiście pracodawca może też zdecydować się na kontrolę korespondencji, wykonywaną z należytą uwagą, aby nie naruszyć godności osobistej pracownika. Jeśli jednak występuje ku temu zasadne podejrzenie warto to zrobić, na co pracodawcy decydują się przede wszystkim wtedy, gdy mają podejrzenie, że pracownik działa na szkodę firmy, a takie sytuacje również się zdarzają. Wyżej wymienione metody są całkowicie legalne, więc z powodzeniem można je stosować we własnej firmie.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "W jaki sposób legalnie kontrolować pracowników?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


dwadzieścia + dziewięć =