Po co się robi audyt dostępności architektonicznej?

Audyt dostępności architektonicznej to usługa zyskująca z roku na rok na powszechności. Jej podstawowym celem jest szczegółowa diagnoza potrzeb związanych bezpośrednio z modernizacją obiektów i różnych przestrzeni pod kątem ich dostosowania do osób niepełnosprawnych (np. raport niewidomych, jeżdżących na wózkach inwalidzkich). Wskutek omawianej procedury ukazane zostają wszelkie elementy wymagające mniejszej bądź większej poprawy. W przeprowadzaniu profesjonalnych audytów architektonicznych specjalizuje się m.in. ta firma z główną siedzibą w Warszawie: http://www.altix.pl/pl/audyty.

Zadanie tylko dla fachowców z doświadczeniem

Omawiane badanie odbywa się z udziałem zespołu ekspertów, w związku z czym jego rezultaty mają zawsze charakter dogłębnej analizy. Ocenie mogą tutaj podlegać rozmaite elementy otaczające budynki (np. przystanki komunikacyjne, parkingi, ciągi przeznaczone dla pieszych, oznaczenia dotykowe itp.), strefy wejściowe do obiektów użyteczności publicznej, elementy komunikacji pionowej oraz poziomej (korytarze, drzwi, schody, posadzki), a także stanowiska obsługi, toalety miejskie, oświetlenie, drogi ewakuacji pożarowej czy nawet dźwiękowe i optyczne instalacje bezpieczeństwa. Idealne dostosowanie tych miejsc do potrzeb niepełnosprawnych skutkuje zniwelowaniem barier, co przekłada się na znaczne ułatwienie takim jednostkom codziennego życia. Jednocześnie urząd, restauracja lub hotel po zamówieniu audytu poprawia swój wizerunek w społecznej świadomości. Dodajmy, że raport końcowy zawiera wykaz pożądanych rozwiązań, wskazuje na ewidentne braki i sugeruje konkretne sposoby na pozytywne zmodyfikowanie dotychczasowego stanu.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Po co się robi audyt dostępności architektonicznej?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


cztery × 4 =