W ostatnich latach coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na źródła energii alternatywne dla tradycyjnych pieców na węgiel czy gaz. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Jednym z bardziej skutecznych, a przy tym ekologicznych rozwiązań są specjalne panele słoneczne, montowane na dachu budynku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza fotowoltanika w Katowicach, ponieważ w mieście tym funkcjonuje kilka uznanych firm zajmujących się sprzedażą stosunkowo tanich paneli.
Powodem zastosowania paneli słonecznych jest nie tylko oszczędność, ale też chęć ochrony środowiska naturalnego – nie wydzielają one bowiem żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku pieców węglowych. Zasada działania tych konstrukcji jest niezbyt skomplikowana. Najpierw słońce nagrzewa specjalny absorber umieszczony w kolektorze, którego zadaniem jest pochłanianie promieni i przekształcanie ich w ciepło. Efektywność owego pochłaniania zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia – najlepiej spisują się modele selektywne, gdyż absorbują nawet 95% padającego na nie światła.
Bezpośrednio od samego absorbera nagrzewa się następnie tzw. czynnik grzewczy w postaci wody albo płynu (odpornego na zamarzanie), przepływający przez cały kolektor do zasobnika. Znajduje się w nim woda użytkowa, której zostaje przekazane ciepło. Na końcu schłodzony czynnik grzewczy powraca do kolektora. Największą wydajnością charakteryzują się panele zwrócone na południe.
Jeśli nasz dom leży w niekorzystnym pod tym względem miejscu, wówczas należy zastosować tzw. kolektory rurowe (zamiast płaskich), gdyż mają przeważnie większe dopuszczalne odchylenie od południa (kąt nachylenia absorbera jest w nich regulowany). Tego typu rozwiązanie posiada w swojej ofercie m.in. hurtownia elektryczna na Ursynowie.