Rodzaje przekaźników. Elektromagnetyczne i nie tylko

Rodzaje przekaźników. Elektromagnetyczne i nie tylko
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przekaźniki mają za zadanie w określony sposób otwierać i zamykać obwód elektryczny. Ich zadaniem jest wywoływanie nagłej zmiany stanu w jednym lub kilku obwodach. Przekaźnik może reagować na zmianę jednej z kilku wartości (napięcia lub natężenia prądu, ciśnienia atmosferycznego, temperatury itp. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów przekaźników!

Przekaźniki elektromagnetyczne, czasowe, priorytetowe

Do najpopularniejszych rodzajów przekaźników należą przekaźniki elektromagnetyczne. W ich przypadku prąd płynący w zwojnicy przekaźnika wytwarza pole magnetyczne. To z kolei przyciąga tzw. kotwicę, która zamyka lub otwiera odpowiedni styk. Tego rodzaju przekaźniki posiadają trzy układy: odbiorczy, pośredniczący i wykonawczy. Inny często wykorzystywany rodzaj przekaźników to przekaźniki czasowe. Tego rodzaju przekaźniki są urządzeniami, których mechanizm lub układ realizuje określone funkcje czasowe. Może to być np. opóźnione załączanie, opóźnione odpadanie czy impulsowanie.

Szerokie zastosowanie w elektronice znajdują także przekaźniki priorytetowe, czyli urządzenia nadzorujące w sposób ciągły pobór prądu w obwodzie priorytetowym, które pozwalają na ograniczenie mocy przyłączeniowej. Stosuje się je w przypadku podłączenia do obwodu prądowego co najmniej dwóch odbiorników dużej mocy, które mogą pracować niezależnie, ale których jednoczesna praca uruchomiłaby zabezpieczenia nadprądowe (przeciążeniowe). Takie przekaźniki często wykorzystuje się do sygnalizacji nadmiernego poboru mocy.

Przekaźniki bezpieczeństwa

Rodzajem przekaźników, jakie stosuje się w ważnych układach sterowania urządzeń, są przekaźniki bezpieczeństwa. Tego rodzaju przekaźniki zawierają dwa nadmiarowe zestyki. Ich zwarcie w tym samym czasie załącza cewkę obwodu zezwolenia. W przypadku awarii, przecięcia bramki świetlnej lub uaktywnienia zabezpieczeń następuje rozwarcie obwodu dopuszczenia, co skutkuje przejściem danego układu w stan wstrzymania. Gdzie szukać przekaźników bezpieczeństwa i innych? Warto zacząć od sklepu AVT. To wiodący polski dostawca części i podzespołów elektronicznych. Sklep oferuje też m.in. rezystory: https://sklep.avt.pl/category/tranzystory.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*