Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać?

Właściciele działek, które nie mają połączenia z gminną siecią kanalizacyjną, muszą samodzielnie zadbać o usuwanie nieczystości. Mogą do tego wykorzystać szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników, jednak w ostatnich latach popularność szamb spada. Dzieje się tak głównie ze względu na wysokie koszty eksploatacji tych zbiorników. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, wybiera inwestycję w oczyszczalnię. Mimo że koszt montażu takich urządzeń jest wysoki, eksploatacja już jest tania. Dlatego właśnie z ekonomicznego punktu widzenia jest to lepsze rozwiązanie.

Jak usuwać ścieki ze swojego domu?

Zaletą szamb jest ich niski koszt instalacji. Jednak sama eksploatacja jest już droga, a koszty wywozu nieczystości mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Ponadto betonowe szamba ulegają pęknięciom i uszkodzeniom wskutek nacisku ziemi. Obecnie coraz popularniejsze są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Cechują się ona znacznie większą wytrzymałością niż ich betonowe odpowiedniki. Zupełnie inaczej prezentują się przydomowe oczyszczalnie. Ich koszty eksploatacji są niskie, jednak w całą instalację trzeba na początku zainwestować sporo funduszy. Jeżeli kogoś interesują biologiczne oczyszczalnie ścieków Puławy są odpowiednim miejscem do poszukiwania fachowych firm, które zamontują urządzenia. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest jego pozytywny wpływ na środowisko. Uzyskana w procesie oczyszczania ciecz, zwana szarą wodą, może zostać wykorzystana do prac ogródkowych. Dlatego właśnie coraz więcej osób wybiera przydomowe oczyszczalnie ścieków, jako stałe rozwiązanie problemu nieczystości.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


10 + 7 =