Jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa?

Jakie zastosowanie ma toksyna botulinowa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zastrzyki z toksyny botulinowej stały się popularną procedurą kosmetyczną. Botoks może pomóc pacjentom wygładzić linie i zmarszczki, zmniejszyć potliwość i leczyć bóle głowy.

Toksyna botulinowa jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, ale jest również stosowana w leczeniu skurczów mięśni u osób z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami neurologicznymi.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych neurotoksyn znanych człowiekowi. Jest wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum i może być śmiertelna w przypadku połknięcia lub wchłonięcia przez uszkodzoną skórę. Zastrzyki do celów kosmetycznych są na tyle rozcieńczone, że uważa się je za bezpieczne.

Przez kogo najczęściej jest stosowany botoks?

Toksyny botulinowe działają poprzez blokowanie impulsów nerwowych z dotarcia do mięśni. To rozluźnia mięśnie i zmniejsza zmarszczki na twarzy. Zastrzyki z botoksu są najczęściej stosowane przez kobiety w wieku 30 i 40 lat, które chcą zmniejszyć wygląd linii czoła, kurzych łapek wokół oczu i linii zmarszczek między brwiami.

Zastrzyki z botoksu mają niewielki wpływ na zmarszczki spowodowane starzeniem się lub uszkodzeniami słonecznymi – tylko te, które są spowodowane skurczem mięśni twarzy. Zastrzyki są podawane przez dermatologa lub chirurga plastycznego, który wyjaśni procedurę i odpowie na wszelkie pytania. Należy spodziewać się odczuwania pewnego bólu podczas wstrzykiwania, choć jest on zazwyczaj minimalny.

Leczenie zaburzeń mięśniowych

Toksyna botulinowa może być również stosowana w leczeniu zaburzeń mięśniowych, takich jak porażenie mózgowe, spastyczność spowodowana udarem lub uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz zespół pęcherza nadreaktywnego. Lek ten został zatwierdzony do leczenia zmarszczek i drobnych linii związanych ze starzeniem się poprzez czasowe sparaliżowanie mięśni twarzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*