Kontrola procesu produkcyjnego jest niezwykle ważna. Jeśli wprowadziliśmy ściśle określone procedury, musimy upewnić się, że mają one przełożenie na rzeczywistość. Nieprzestrzeganie ich naraża nas na dodatkowe koszty, w skrajnych wypadkach może także stanowić zagrożenie dla pracowników (jeśli są one bezpośrednio powiązane z dobrą praktyką przepisów BHP).
W procesach technologicznych kontrola jest równie ważna. Jeśli poszczególne parametry urządzeń i półproduktów lub materiałów będą odbiegać od ustalonych norm, przełoży się to na efekt naszych prac. Niekompletny produkt lub niezgodność ze standardami branży może skutkować sporymi stratami.
Z pomocą może przyjść technologia, szczególnie jeśli mówimy o kontrolowaniu samego procesu, a nie pracowników. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych posunęło się już tak daleko w automatyzacji, że manualne sprawdzenie wszystkich podzespołów linii produkcyjnej wymagałoby nawet kilku dni przestoju. Oczywiście, możemy sobie pozwolić na taki szczegółowy przegląd raz czy dwa razy do roku, kontrola musi być jednak dokonywana na bieżąco. Ten problem rozwiązuje właśnie specjalne oprogramowanie dla produkcji.
Oprócz szczegółowej kontroli gospodarki magazynowej możemy zintegrować je z nowoczesnymi liniami produkcyjnymi w taki sposób, że w razie pojawienia się jakichkolwiek odchyleń od normy natychmiast zostaniemy o nich poinformowani. Możemy też ustawić górny próg tolerancji odchyleń, po którego przekroczeniu cała linia produkcyjna się zatrzyma. Integracja takich rozwiązań z internetem pozwala też na nadzór zdalny.
Niezwykle ważna jest też zdolność takiego oprogramowania do zbierania informacji na temat procesu. Odpowiednio duży zbiór danych może być niezwykle przydatny w optymalizacji produkcji i wyłapywaniu wszystkich, nawet najmniejszych drobiazgów, które wymagają poprawy.