Prawidłowa higiena pracy przy komputerze

Wielogodzinna praca przy komputerze to obciążenie pleców, kolan, karku, ale także – a może przede wszystkim – dla wzroku. Wpatrywanie się w blisko ustawiony ekran, na którym cały czas migają kolory i który emituje cały czas niebieskie światło, może być przyczyną pogorszenia widzenia, bólu głowy, problemów z koncentracją, a także nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przesuszeniem i zmęczeniem oczu. Dlatego warto zadbać o prawidłową higienę pracy, by codzienna praca była mniej męcząca dla nas i dla naszego zdrowia.

Jak często należy robić przerwy podczas pracy przy komputerze? I o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Według kodeksu pracy na każdą godzinę pracy przy komputerze przysługuje pracownikowi pięciominutowa przerwa, która pozwoli skupić wzrok na czymś innym i dać odpocząć oczom. Jednak w czasach, gdy wielu z nas pracuje w domu i zarządza swoim czasem według własnych potrzeb, warto nawet co kwadrans oderwać wzrok od ekranu i wykonać kilka prostych ćwiczeń, np. na zmianę skupiając się na przedmiocie ustawionym blisko i daleko od nas. Pamiętajmy też, by ustawić monitor tak, by był na wysokości oczu, ani niżej, ani wyżej, a do tego w odległości co najmniej wyciągniętego ramienia – dzięki temu będziemy utrzymywać prawidłową postawę. Możemy także zainstalować wtyczkę, która po zmroku zacznie wygaszać niebieskie składowe światła emitowanego przez komputer, bądź zainwestować w okulary do komputera, które dostępne są np. na stronie: https://blochoptyk.pl/okulary-do-komputera. W ten sposób zabezpieczymy wzrok przed uszkodzeniem, a do tego zmniejszymy ryzyko wystąpienia problemów z zasypianiem.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Prawidłowa higiena pracy przy komputerze"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


pięć × 3 =