Po czym poznać awarię alternatora?

Jednym z niewielkich, ale jednocześnie niezwykle ważnych elementów samochodu osobowego jest alternator. Odpowiada on bowiem za skuteczne wytwarzanie prądu oraz sprawne ładowanie jednostki akumulatorowej. Niestety wskutek naturalnej eksploatacji może się zużyć lub ulec awarii – nawet jeśli odpowiednio o niego dbamy. W razie konieczności wymiany tej części nowy model bez problemu znajdziemy na https://www.shop.bendiks.pl/pol_m_Alternator-184618.html.

Zwracajmy szczególną uwagę na kontrolkę

Alternator zaczyna działać w momencie, gdy silnik jest już uruchomiony. Zamienia on wówczas energię mechaniczną na prąd zmienny, który jest niezbędny do efektywnego podtrzymania ładowania akumulatora, a także pracy wszelkich podzespołów i urządzeń zasilanych elektrycznie. Awaria tego elementu oznacza zawsze problem z brakiem prądu w aucie, co w zasadzie uniemożliwia poruszanie się po drodze. Jej objawem jest najczęściej niepaląca się lub migająca kontrolka znajdująca się na desce rozdzielczej (z charakterystycznym symbolem akumulatora).

Inny powszechny symptom to niespodziewany spadek mocy sprzętów elektronicznych, który powoduje znaczne utrudnienia w korzystaniu z nich. Ponadto usterka alternatora może powodować niepokojące migotanie bądź wyjątkowo słabe świecenie reflektorów – i to pomimo w pełni sprawnych żarówek. Ostatni kluczowy sygnał świadczący o uszkodzeniu omawianej części to nasilony hałas dobiegający z silnika w postaci specyficznych stuków oraz nieprzyjemnych dla ucha szumów.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Po czym poznać awarię alternatora?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


8 + 1 =