Sprężarki śrubowe – do jakich celów są one przeznaczone

Współcześnie w szeroko rozumianym przemyśle istotną rolę odgrywają sprężarki śrubowe. Ich zadanie polega głównie na dostarczaniu do rozmaitych instalacji sprężonego powietrza. Charakteryzują się m.in. kompaktowym rozmiarem, niskim poziomem wibracji i hałasu podczas pracy (z powodu obecności w konstrukcji specjalnych tłumików), a także zaskakująco długą żywotnością. Używane, ale w pełni sprawne modele posiada w swoim asortymencie między innymi firma z Wilkowa https://czemar.pl/pl/46-sprezarki-srubowe-uzywane.

Piaskowanie to tylko jedna z czynności

Sprężarki śrubowe dzielą się na olejowe oraz bezolejowe. Te pierwsze funkcjonują dzięki dedykowanemu olejowi, który z jednej strony gwarantuje wewnętrznym komponentom bezawaryjne działanie, z drugiej zaś chłodzi całą konstrukcję. Wersje bezolejowe wykorzystują natomiast wyłącznie wodę. W ten sposób niepożądane cząsteczki nie przedostają się do powietrza i nie zanieczyszczają danej instalacji. Omawiane urządzenia znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w zakładach przemysłowych i warsztatach, gdzie służą choćby do zasilania aparatów piaskujących używanych do precyzyjnego oczyszczania powierzchni płaskich za pomocą materiału ściernego (piasku, żwiru itp.). W tym przypadku sprężone powietrze ułatwia usuwanie zaschniętych warstw farby albo lakieru, wygładzając jednocześnie podłoże i przygotowując je do malowania. Sprężarki śrubowe doskonale nadają się również do zasilania narzędzi typowo pneumatycznych (wiertarek, pistoletów natryskowych, szlifierek) i stomatologicznych, pompowania kół w rowerach i autach, napełniania basenów ogrodowych i piłek sportowych czy nawet dostarczania powietrza do respiratorów szpitalnych.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Sprężarki śrubowe – do jakich celów są one przeznaczone"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


1 × pięć =