Na czym polega obróbka skrawaniem i do czego się ją wykorzystuje?

Na czym polega obróbka skrawaniem i do czego się ją wykorzystuje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka skrawaniem to proces usuwania materiału z obrabianego przedmiotu, zwykle za pomocą obracającego się frezu, w celu uzyskania pożądanego kształtu. Jest to jeden z najważniejszych procesów w przemyśle wytwórczym i może być stosowany do różnych materiałów. Najbardziej powszechnym rodzajem obróbki jest toczenie, w którym narzędzie skrawające obraca się wokół przedmiotu obrabianego i pracuje w kierunku osiowym.

W jakim celu się ją stosuje?

Obróbka skrawaniem jest często stosowana do produkcji części metalowych o cechach geometrycznych (takich jak otwory lub szczeliny), które nie mogą być uformowane przez odlewanie, wyciskanie lub kucie. Oprócz usuwania materiału, w procesach obróbki mechanicznej może być konieczne dodanie materiału (na przykład podczas formowania gwintów na śrubie).

Obróbka mechaniczna obejmuje wiele różnych operacji, takich jak toczenie, wytaczanie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie i szlifowanie. Konkretna wykonywana operacja zależy od rodzaju obrabianego materiału oraz jego przeznaczenia. W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe operacje wykańczające, takie jak usuwanie zadziorów lub polerowanie.

Narzędzia i maszyny

Tokarki, maszyny śrubowe (CNC) i stołowe prasy wiertnicze stanowią główne narzędzia, dzięki którym jest możliwa obróbka metali Radom pełni miejsce, w którym możemy skorzystać z takich urządzeń. Maszyny te służą do wykonywania otworów lub cięcia obiektów stałych do określonych kształtów za pomocą obrotowego narzędzia tnącego zwanego frezem lub wiertłem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*