Krótko o zasadzie działania zaworów w instalacjach wodnych

Instalacje wodne domowe, jak i przemysłowe do prawidłowego funkcjonowania wymagają sprawnie działających zaworów. Na rynku spotkać można dwa ich podstawowe rodzaje. Tak więc w instalacjach wodnych mogą być montowane zawory pływakowe oraz tak zwane zawory pierwszeństwa. Jaka jest zasada ich działania i gdzie mogą być wykorzystywane?

Jakie rodzaje zaworów są powszechnie stosowane w instalacjach wodnych?

Zawór pływakowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych zaworów w domowych instalacjach wodnych. Najczęściej można znaleźć go w zbiornikach WC, gdzie jego zadaniem jest zapobieżenie nadmiernemu ich napełnianiu, a tym samym przelaniu wody. Jeśli chodzi o ich działanie, to jak sama nazwa wskazuje, opiera się ono na pływaku, który unosząc się wraz z lustrem cieszy zamyka przepływ wody. Ponowne jego obniżenie uruchamia powrotne napełnianie zbiornika WC.

Innym rodzajem zaworów wykorzystywanych w instalacjach wodnych jest zawór pierwszeństwa. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie dostarczania wody do tych elementów instalacji, które bezwzględnie jej wymagają (w warunkach pełnej dostępności wody jest ona dystrybuowana na równi we wszystkie sektory). Co warte jeszcze zaznaczenia, zawory tego typu są najczęściej otwierane i zamykane przez serwomechanizm sterowany ciśnieniem panującym w określonych częściach instalacji. Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to najczęściej wykorzystuje się je w instalacjach, które dostarczają jednocześnie wodę do systemu przeciwpożarowego i armatury w danym budynku.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Krótko o zasadzie działania zaworów w instalacjach wodnych"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


18 − 13 =