Jakie elementy obejmuje szkolenie BHP?

Jakie elementy obejmuje szkolenie BHP?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obowiązujące przepisy prawa pracy przewidują dwa szkolenia z zakresu BHP. Szkolenie wstępne oraz szkolenia okresowe. Jakie elementy wchodzą w skład pierwszego kursu? Przede wszystkim takie szkolenie przeprowadzane jest przed przystąpieniem pracownika do pracy. Jego celem jest przekazanie mu niezbędnej wiedzy i umiejętności, potrzebnej do podjęcia obowiązków zawodowych. W związku z tym poznaje on na nim aktualne przepisy i zasady bezpieczeństwa, jak i potencjalne zagrożenia na stanowisku pracy. Wstępne szkolenie BHP składa się z instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Jeśli chodzi o szkolenia bhp online Warszawa jest miastem, które oferuje wiele tego typu kursów. Forma szkolenia internetowego może jednak dotyczyć tylko szkolenia wstępnego.

Instruktaż ogólny BHP

Instruktaż ogólny ma na celu zapoznanie pracownika z przepisami BHP zapisanymi w Kodeksie pracy, obowiązującymi w regulaminie konkretnego przedsiębiorstwa, a także zasadami pierwszej pomocy. Odbywa się za on każdym razem przed przystąpieniem pracownika do pracy. Obowiązuje również na uczelniach.

Z kolei instruktaż stanowiskowy BHP ma miejsce na stanowisku pracy. Szkoleniowiec przedstawia ewentualne zagrożenia, metody ich unikania, jak i sposoby bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych. Składa się z dwóch etapów: rozmowy wstępnej z instruktorem, a następnie części praktycznej. Na tym etapie następuje objaśnienie i pokaz wszystkich czynności, które później będzie w codziennej pracy wykonywać podwładny. Pokaz uwzględnia wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*