Jakich narzędzi wymaga obróbka drewna litego?

Jakich narzędzi wymaga obróbka drewna litego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno lite to jeden z podstawowych materiałów, z którego są wykonywane meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Do jego obróbki wykorzystuje się liczne narzędzia – zarówno ręczne, jak i zasilane prądem. Przykładem jest choćby piła, strug, wiertarka czy frez do mikrowczepów takie jak te https://www.twojenarzedzia24.pl/pl/c/Frez-do-mikrowczepow%2C-HW/1431. Wymienione elementy powinny się znaleźć nie tylko w profesjonalnych stolarniach i zakładach produkcyjnych, ale także w przydomowych warsztatach. Przydają się bowiem do mniejszych i większych prac remontowych oraz naprawczych. 

Precyzyjne cięcie, rzeźbienie i szlifowanie

Większość narzędzi do obróbki litego drewna można bez problemu zakupić w stacjonarnym albo internetowym markecie budowlanym. Podstawowymi sprzętami do cięcia są różnorodne piły – m.in. ukośne przesuwne, grzbietnice, płatnice i ramówki. Oprócz tego przydają się do tego celu elektryczne piły tarczowe i wyrzynarki wyposażone w brzeszczoty, pozwalające na uzyskanie precyzyjnych kształtów.

Z kolei do wyrównywania drewnianych powierzchni (poprzez usuwanie bruzd i wyżłobień) służą heble i strugarki (zdzieraki, równiaki drapaki itp.), które można też z powodzeniem wykorzystać do tworzenia wpustów w profilach. Do wiercenia otworów stosuje się natomiast elektryczne wiertarki i wielofunkcyjne wiertarko-wkrętarki. Jeśli chodzi o wymienione narzędzia Festool jest jednym z najczęściej polecanych producentów, gdyż jego wyroby są niezwykle wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Inne sprzęty ułatwiające obróbkę litego drewna to:

– szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i taśmowe (wygładzanie powierzchni gładkich, wypukłych, a nawet wklęsłych)

– pilarko-zagłębiarki do precyzyjnego docinania elementów

– frezarki do obróbki skrawaniem (powierzchnie płaskie, rowki, gwinty)

– dłuta do wykonywania żłobień, rowków, złącz i nieregularnych otworów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*