Zachowanie czystości w szpitalach, wymaga szczególnie dużej uwagi. Chodzi tu zarówno o pomieszczenia, w których przebywają pacjenci, kadra medyczna, jak i cały zespół dodatkowy, który codziennie może roznosić po wnętrzach różnorodne bakterie, wirusy i zarazki. Czystość w miejscu, w którym leczą się ludzie z trudnymi schorzeniami, po wypadkach lub czekający na ważne operacje, jest kluczowa. Jak o nią dbają szpitale?
Większość szpitali, w trosce o zdrowie pacjentów, ale i zgodnie z regulacjami prawnymi, jakie dotyczą takich budynków, ściśle planuje czyszczenie i dezynfekowanie powierzchni. Takie zadania najczęściej wykonują firmy zewnętrzne, mające do nich odpowiednie uprawnienia. Wyposażają się one w wysokiej klasy płyny do dezynfekcji, pianki odkażające i tym podobne środki chemiczne, dzięki którym mogą zadbać o czystość głównych pomieszczeń. Takie sprzątanie wykonuje się w szpitalach nawet kilka razy dziennie.
Co ważne, o utrzymanie czystości w szpitalu dbają też jego pracownicy i kadra medyczna. To oni, wykorzystując środki do czyszczenia małych powierzchni, jak np. płyny do dezynfekcji narzędzi, nasączane chusteczki czy specjalne wanienki odkażające, zapewniają bieżące uwalnianie miejsca swojej pracy od bakterii. Preparaty dezynfekcyjne, jakich używają, produkowane są wg specjalnych norm jakości i z przeznaczeniem typowo dla punktów medycznych. Bez wspólnego działania ludzi, urządzeń i takich środków, zachowanie porządku w szpitalach byłoby niemożliwe.