Jak przebiegają zajęcia psychoterapeutyczne?

Psychoterapia to jedna z popularnych metod leczenia zaburzeń, schorzeń i nieprawidłowości występujących w ludzkiej psychice. W zależności od rodzaju występującego problemu i stopnia jego nasilenia stosuje się różne metody psychoterapii. Kluczowym punktem każdej z nich, który sprawia, że cieszy się ona tak dużą popularnością jest bezpośredni kontakt pacjenta z terapeutą. Właściwie przeprowadzona może skutecznie pomóc w zmianie postawy i zdobyciu umiejętności radzenia sobie w różnych trudny sytuacjach. 

Rodzaje psychoterapii

Przebieg terapii zależy od jej rodzaju. Najczęściej wykorzystywana jest metoda behawioralno-poznawcza, której głównym założeniem jest to, że zaburzenia zachowania wynikają z wyuczonej reakcji na konkretne bodźce. Jej głównym celem jest oduczenie pacjenta dotychczasowych, wyuczonych reakcji i skłonienie go do wyrobienia nawyku poprawnego reagowania na różne sytuacje. Bazuje ona na podejściu edukacyjnym, ponieważ pacjent nabywa nowe umiejętności, które samodzielnie będzie wprowadzał w życie.

Innym rodzajem jest terapia humanistyczna, która zakłada, że każdy człowiek posiada ogrom talentów i powinien je właściwie wykorzystać do samorozwoju. Podczas sesji pacjent uczy się, w jaki sposób stosować normy i wartości, aby były one zgodne z jego przekonaniami. Kolejnym rodzajem jest psychoanaliza polegająca na indywidualnych spotkaniach i swobodnej rozmowie z terapeutą. Jest to bardzo popularna psychoterapia w Warszawie oraz w innych miastach w całej Polsce. Pozwala ona na przeanalizowanie problemów i wspólne szukanie rozwiązania ich przyczyn.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak przebiegają zajęcia psychoterapeutyczne?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


8 − dwa =