Jak dbać o łożyska?

Łożyska to elementy konstrukcyjne, które mają na celu zapewnić płynny ruch obrotowy, a także przenosić wszystkie obciążenia w taki sposób, aby utrzymać najwyższą efektywność maszyny. Stosowane są praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Nawet najmniejsza awaria łożyska może skutecznie uniemożliwić właściwą jej pracę, a tym samym zatrzyma funkcjonowanie firmy. Dlatego trzeba pamiętać, że jest element eksploatacyjny, który często używany może się zużyć.

Dlaczego tak ważne jest właściwe funkcjonowanie łożysk? 

Łożyska stosowane są w różnego rodzaju urządzeniach i sprzętach, w których występuje ruch obrotowy. Powinno być one regularnie wymieniane. W przypadku dużych i często wykorzystywanych maszyn ich zmiana jest konieczna nawet co kilka miesięcy.  Dzięki temu mamy pewność, że nie ulegną one całkowitemu zużyciu, a urządzenie będzie działać prawidłowo. Poszukując najpopularniejszego rodzaju elementów konstrukcyjnych, jakimi są łożyska kulkowe sklep internetowy z bogatym asortymentem będzie najlepszym rozwiązaniem. Aby łożysko spełniało swoją funkcję musi być czyste, suche i nasmarowane.

Muszą być chronione przed wodą i innymi cieczami, ponieważ w przypadku, gdy wnikną one w łożyska te zardzewieją i przestaną się kręcić. Jeśli zaczną skrzypieć lub pojawi się na nich zauważalne zabrudzenie konieczne jest ich oczyszczenie. Powinny zostać także naoliwione, ale dopiero po dokładnym usunięciu z nich brudu, ponieważ proces ten może spowodować, że spłynie on jeszcze dalej i uszkodzi pozostałe części maszyny.

O autorze

Łatwa Odpowiedź
Łatwa Odpowiedź
Koncentrujemy się na udzielaniu krótkich, zwięzłych, ale merytorycznie wartościowych odpowiedzi na popularne i często zadawane pytania.

Bądź pierwszym komentującym w "Jak dbać o łożyska?"

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie upubliczniony.


*


3 × 1 =