Frezowanie – na czym polega i gdzie jest stosowane?

Frezowanie – na czym polega i gdzie jest stosowane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele czynności z dziedzin technicznych pozostaje sporą zagadką dla osób nie specjalizujących się w danej tematyce. Tymczasem liczne zajęcia okazują się bardzo ważne i wbrew pozorom wcale nie są tak skomplikowane. W wielu dziedzinach potrzebne jest na przykład uzyskanie odpowiedniego kształtu, lecz nie zawsze wiemy jak to osiągnąć. Co to jest frezowanie i gdzie można się z nim spotkać?

Obrabianie materiałów

Do tej czynności wykorzystuje się przedmiot zwany frezarką, który należy do sprzętu ciężkiego. Frezowanie jest jednym ze sposobów obróbki poprzez skrawanie. W praktyce zatem proces ten polega na oddzieleniu kolejnych warstw materiału, dzięki czemu można nadawać mu odpowiedni kształt. Obrabiany przedmiot wykonuje ruch posuwowy, podczas gdy zęby frezarki zagłębiają się w nim wykonując ruch obrotowy.

Czynność może być wykonywana zarówno w kontekście powierzchni płaskich, jak i elementów kształtowych. Co istotne obróbce można poddawać różne tworzywa – od metalu, przez drewno, po tworzywa sztuczne. Z przykładem można zapoznać się na https://valor-cnc.pl/oferta/frezowanie-cnc.

Precyzyjne ustawianie parametrów

Wraz z rozwojem technologii wprowadzono obrabiarki numeryczne i o usługach CNC można teraz mówić w kontekście kilku dziedzin, w których wymagana jest precyzyjna praca z materiałem. Czasem stosuje się je w niewielkich projektach, choćby przy jubilerstwie. Z reguły jednak po frezowanie sięga się w kontekście dziedzin, w których konieczna jest duża powtarzalność, a więc na przykład produkcja na szeroką skalę. Z tego względu z frezarek korzystają przede wszystkim zakłady przemysłowe oraz produkcyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*